Света Гора – малку познати факти

Света Гора- еден од најзначајните православни центри во светот, се наоѓа на околу 140 км оддалеченост од Солун или околу 360 км од Скопје, како дел од третиот крак Атос, на грчкиот полуостров Халкидики,...

Шкотланѓанец на пат околу светот со велосипед и маче

Шкотланѓанецот Dean Nicholson пред две години тргнал на пат околу светот со неговиот велосипед како превозно средство, но при патувањето на велосипедот му се придружил уште еден патник - мало маче. Малото маче му го...

90-годишна супер бабичка разубавела чешко село

Едно чешко село секоја пролет станувало се поубаво благодарејќи на неговата 90- годишна жителка Агнес Каспаркова (Anežka Kašpárková). Оваа баба имала мисија да ги разубавува домовите на своите соседи и црквата во селото Лоука....

Како се живее на Антартика – најизолираниот дел од светот (ВИДЕО)

Антарктик - континетот кој се наоѓа околу Јужниот пол на Земјата е најстуденото и најизолираното место на оваа планета, каде Сонцето изгрева само еднаш годишно. Сепак, на него престојуваат експедиции со по околу 40-тина...

Исланд има една од најубавите божиќни традиции

Следува еден од најубавите празнични периоди во годината, оваа година можеби малку поинаков од минатите години, но сепак вреди да се одбележи со традиционалните обичаи. Ви претставуваме една од најубавите божиќни традиции - Jolabokaflod: На Исланд...

Дали знаете чии се овие 10 знамиња?

Има 197 држави во светот и секоја од нив има свое знаме. Дали сте се запрашале на колку држави во светот им ги знаете знамињата? Дали може да погодите на кои држави припаѓаат следниве 10 знамиња?   1.2....

Италијански Форест Гамп – се скарал со сопругата и испешачил 450 километри!

Еден 48- годишен Италијанец откако се скарал со својата сопруга, излегол да се смири на прошетка долга 450 километри, која траела една недела. Човекот ја напуштил својата куќа во Комо и се упатил кон југот...

Во Шангај на југословенска скара во “Yugo Grill”

Во Кина нема да ви недостасува нашата балканска храна - плескавици и ќебапи, ајвар и кајмак, а за тоа е заслужен Владимир Милошевиќ со неговите тројца пријатели од Србија, кои незаменливиот вкус од Балканот...

Јужна Африка – работи кои не сте ги знаеле

Јужна Африка е земја која дефинитивно заслужува да и се обрне внимание и која треба да се посети, иако не е популарна туристичка дестинација како Тајланд, Куба, Бали, Малдиви. Јужна Африка е и земја која...

Интересни факти за мистериозните пирамиди во Египет

Постојат многу интересни факти и приказни за пирамидите во Египет, започнувајќи од тоа дека се гробници на фараоните, до тоа дека се изградени од вонземјани. Несомнено, пирамидите привлекуваат сечие внимание, а се уште постојат...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
14.8 ° C
14.8 °
14.5 °
41 %
1.5kmh
0 %
Tue
15 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °