10 градови со најголем број на жители во светот

Моменталната бројка на жители на оваа планета изнесува 7,874,965,825. Сајтот World Population Review, кој ги брои жителите во светот од секунда во секунда, направи листа на градови со најголем број на жители. Најнаселени се...

Најсреќната држава во светот се наоѓа во Европа

Четврта година по ред нема промена на врвот на листата на најсреќни држави во светот. Според Светскиот индекс на среќа, кој се составува под покровителство на Обединетите нации, се изработува The World Happiness Report кој...

Nasir al-Mulk – Најшарената џамија во светот

Nasil al-Murk или уште позната и како "Џамија на виножито", "Џамија на бои", "Калеидоскоп џамија" и "Розова џамија" е најшарената џамија во светот, која се наоѓа во Шираз во Иран. Џамијата Nasil al-Murk однадвор изгледа...

Најмладата личност која ги посетила сите држави во светот

Млада Американка на само 21 година успеала да ги посети сите држави во светот. Alexis Alford од Калифорнија, од најмала возраст започнала да патува, бидејќи нејзината мајка поседува туристичка агенција, а со идејата да...

Ова се 10-те најдобри плажи во Европа за 2021 година

И оваа година, најпознатиот портал за патувања "Tripadvisor" објави листа со најдобри плажи во Европа. Листата е составена врз основа на сублимирани мислења, прегледи и оценки кои ги оствариле посетителите на овој портал. Како и...

Која држава Македонците најчесто ја пребаруваат на интернет?

За која држава најчесто барате информации на Google, а да не е Македонија? На Reddit.com е објавена мапа на Европа со најпребарувани држави за секоја земја. Дали може да погодите која држава најчесто ја...

Избрана е најдобрата европска дестинација за 2021

И оваа година, туристи од над 190 држави во светот гласаа за најдобра европска дестинација за 2021 на изборот организиран од страна на "European Best Destinations" На овогодинешниот избор првото место го завзема Португалскиот Рим,...

Најубавата љубовна приказна овој Валентајн ни доаѓа од Австралија

Поинаква од вообичаените љубовни приказни, оваа година најневообичаена љубовна приказна ни доаѓа од Мелбурн, Австралија. Ја има забележано фотографот Tobias Baumgaertner за која е добитник на награда на Океанографскиот магазин - Ocean Photography Award 2020. На...

Босна и Херцеговина – 10 Најубави места за посета (Видео)

Сараево и Мостар се најчести градови кои ги посетуваат туристите кога се во посета на Босна и Херцеговина, но оваа земја има уште многу други места кои треба да се доживеат, а дел од...

Позитива на денот: Највеселиот аеродромски работник (Видео)

Во ова време на пандемија, кога секое патување претставува стрес и ризик, Jahmaul Allen вработен на аеродромот во Торонто, Канада во авиокомпанијата "American Airlines" ужива во својата работа и ужива да ги развеселува патниците...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
overcast clouds
13 ° C
13 °
13 °
71 %
2.1kmh
90 %
Tue
16 °
Wed
11 °
Thu
12 °
Fri
14 °
Sat
7 °