Градот Македонија во Америка – Како го добил ова име?

Македонија во државата Охајо во САД е мало, мирно место кое постои од 1962 година, а станал град во 1970 година. Според пописот од 2010 година, во Македонија во Охајо живеат 11.188 жители. Зафаќа површина...

Како на Малдиви – Бунгалови на вода во наша непосредна близина

Ако отсекогаш сте сонувале да отидете на Малдиви и да престојувате во еден од прекрасните бунгалови над вода, а не сте имале можност, сега таква опција имате во наша непосредна близина - во Грција. Stella...

14 Држави во кои нема заболени од Корона вирус

188 Држави во светот се борат со Корона вирусот, но постојат и 14 земји во кои се уште не е регистриран позитивен случај на оваа болест. Повеќето од овие 14 земји кои немаат пријавено заболен...

Света Гора – малку познати факти

Света Гора- еден од најзначајните православни центри во светот, се наоѓа на околу 140 км оддалеченост од Солун или околу 360 км од Скопје, како дел од третиот крак Атос, на грчкиот полуостров Халкидики,...

Мапа со специјалитети: Која екс ЈУ република има највкусна храна?

Која екс Југословенска република има највкусна храна? - прашува гурманскиот сајт tasteatlas.com. На овој сајт може да најдете мапи на сите држави во светот, на кои се обележани најпознатите специјалитети на секоја држава. Исто...

Атлантскиот и Тихиот океан се допираат, но не се мешаат

Спојот на Атлантскиот и Тихиот океан е навистина многу интересна и несекојдневна глетка. На место во близина на 'ртот Хорн, каде се судираат Атлантскиот и Тихиот океан, границата меѓу двата океани е видлива како...

12 Факти за Саудиска Арабија – Може да сретнете принцови и принцези на секој...

Саудиска Арабија спаѓа во групата на најзатворени држави во светот, но во последните години постепено се отвара за странски посетители и ги ублажува своите строги закони и правила на однесување, па така: 1. Сега секој...

Гратче без Корона во Италија продава куќи за 1 евро

Мал град на прстите на италијанската чизма сака нови жители - тоа ќе ве чини само 1 евро. Во Cinquefrondi - лоциран во јужна Калабрија во Италија, кој уште се нарекува и "село без...

Дали знаете – Етиопија има 13 месеци и се уште не е во 2020...

Додека цел свет ја обележува 2020 година како година на пандемијата од Covid-19, тоа не важи и за Етиопија. Етиопија има 13 месеци во годината, од кои: 12 месеци имаат по 30 денови, додека 13-от...

Интервју со нутриционист: Како правилно да се храниме кога патуваме?

Оваа 2021 година се надеваме дека светот полека ќе се врати во нормала и ќе започнеме да функционираме како и пред пандемијата од Covid-19, па повторно ќе можеме слободно да патуваме насекаде низ светот....

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °