Предлог места за викенд-прошетки низ Македонија (Втор дел)

Ни следуваат убави, сончеви, топли денови кога сакаме да излеземе од родниот град и да прошетаме во блиската околина или малку подалеку, а сепак да не излеземе од нашите граници и да посетиме помалку...

Интервју со психијатар: Патувањата го одржуваат нашето тело витално, а нашиот дух млад

Има голем број на истражувачки студија за патувања кои имаат дојдено до ист заклучок – дека патувањата не’ прават попаметни, попродуктивни, покреативни, па дури и дека не’ подмладуваат. На оваа тема решивме да поразговараме...

Скупи – Скопската знаменитост се’ уште им пркоси на вековните неприлики

Скупи - древниот град на само 5 километри оддалеченост од центарот на Скопје, уште една македонска знаменитост речиси непозната за наши и странски туристи, со векови им пркоси на сите неприлики. Сместен северозападно од центарот...

“The Times” – Скопје е совршена пролетна дестинација, фасцинантен град со пристапни цени...

Реномираниот британски магазин The Times објави интересен текст за нашиот главен град, поттикнувајќи ги своите читатели да го посетат Скопје бидејќи е "совршена дестинација, место што не сте ни свесни дека ви е потребно да...

Скопје е една од најдобрите викенд-дестинации во Европа

Нашиот главен град Скопје е именуван меѓу најдобрите викенд дестинации во Европа. Опишан како убав, мал град со речиси никаков туризам, но евтин за посета (со просечна цена од 38 евра по лице за викенд...

Англичаните за Македонија: Европската држава со премалку туристи е најубавото место на Земјава

Во последниве години изразена е заинтересираноста на англиските туристи за посета на нашата држава, па периодов многу еминентни англиски медиуми, како Metro.co.uk,Express.co.uk и Dailymail.co.uk, објавија текстови за Македонија. Опишувајќи ја како балканска држава која во...

Интервју: “Вкусот на Македонија” (“A Taste of Macedonia”) – книга за македонски јадења која...

Листајќи по Фејсбук, во очи ми падна пост за нова книга за македонски јадења насловена “A taste of Macedonia”, чие име и насловна корица ме заинтересираа да дознаам повеќе за содржината на книгата и...

Прошетајте виртуелно низ римскиот театар во Хераклеја како во 200 година од н.е

Доживејте го римскиот театар во Хераклеја Линкестис, Битола како што бил во неговиот најсјаен период. Вратете се во 200 година од нoвата ера со Виртуелна реалност изработена од страна на KAMAi MEDIA. KAMAi MEDIA се...

Кокино – четврта најстара опсерваторија во светот според НАСА

Дали знаевте дека Кокино е една од најстарите опсерватории во целиот свет? Откриена пред малку повеќе од 20 години, во 2001 година, мегалитската опсерваторија Кокино е класифицирана од страна на НАСА како 4-та најстара...

Скопје – Вака би изгледал ако е најбогат град на светот

Дали некогаш сте помислиле како би изгледал нашиот главен град ако Македонија би била најбогата нација на овој светот? Дали би наликувал на Дубаи, Њујорк, Токио, Лондон, Сиднеј или би бил уникатен на свој...

ПРОЧИТАЈТЕ И