Картата на државите во ЕУ поцрвене – Најнова сосотојба за Ковид

Зголемен број на заразени, пополнет капацитет на болници и зголемена стапка на смртност е моменталната ситуација со Covid-19 во цела Европа. Европскиот центар за контрола и превенција од болести (European Centre for Desease Prevention and...

Само еден град во Македонија нема Корона вирус

Секојдневно рапидно се зголемува бројот на заразени со Корона вирусот во нашата држава, па достигнавме бројка до скоро 600 новозарзени на дневно ниво, со 5266 активни случаи, од вкупно заболени 23201 лица. Единствен град во...

Сицилија ќе ви даде 3000 евра ако се венчате таму

Сицилија е една од најпосакуваните дестинации за венчавка, полна со средновековни цркви, барокни палати и пространи вили со поглед на море, но пандемијата од Covid-19 откажала над 70.000 венчавки во Италија, кои само на...

Нискобуџетните авиокомпании ги намалија цените на билетите

Авиокомпаниите се едни од најпогодените од пандемијата на Covid-19, па мораат да се прилагодуваат на новонастанатата ситуација насекаде во светот, во зависност од рестрикциите кои ги има во секоја држава. Па така, за да привлeчат...

Се бара книжар за работа во ресорт на Малдиви

Од 2018 година луксузниот еко ресортот "Soneva Fushi" на островот Кунфунадхо на Малдиви вработува по еден книжар кој ја води книжарата на ресортот во текот на целата туристичка сезона. Последниот книжар си заминал во...

Qantas распродаде лет до нигде – најбрзо распродаден лет!

Откако започна пандемијата на Covid-19, најголем дел од авиосообраќајот е ставен на пауза, а луѓето кои се желни за патувања останаа без авионски летови. Австралиската авиокомпанија Qantas реши да им излезе во пресрет на патниците...

Wizz Air укинува 7 авионски линии од Скопје до пролет 2021

Авиокомпанијата Wizz Air ќе ги редуцира летовите од својата база во Скопје за време на зимскиот период кој следи, информира специјализираниот портал Exyuaviation.com. До пролет, т.е до крајот на Март 2021 година Wizz Air од...

Крстарење од 161 ден низ 33 земји – започнува на крајот од 2021 година

Со надеж дека пандемијата од Covid-19 ќе заврши или ќе се стави под контрола во 2021 година, компанијата Viking World Cruise објави понуда за големо крстарење во траење од 161 ден, кое е предвидено...

Во Турција – Атакуле свети во боите на македонското знаме

Денеска, во чест на 8-ми Септември,  Денот на независноста на Македонија, во главниот град на Турција - Анкара, кулата Атакуле е осветлена во боите на македонското знаме. Кулата Атакуле е симбол на градот Анкара, висока...

Интернет-провајдер доделува 1000 долари за викенд без интернет

Викенд - дигитална детоксикација во трејлер во национален камп по ваш избор, за кој потоа ќе добиете 1000 долари е предизвикот кој го постави Интернет-провајдерот "Satellite Internet" од САД. Оној кој ќе го освои овој...

ПОПУЛАРНИ

Skopje
fog
7 ° C
7 °
7 °
93 %
0.5kmh
75 %
Tue
19 °
Wed
19 °
Thu
19 °
Fri
15 °
Sat
12 °