Туристи на Бали казнети со 50 склекови за неносење на маска (ВИДЕО)

Полицијата на Бали воведе инвентивни казни за неносење на заштитна маска во јавност - казна од 15 до 50 склекови на лице место пред полицајците. Ако не носите заштитна маска - казната е до 50...

И оваа година – ваучери за одмор за вработените со ниски примања

На денешната прес-конференција која ја одржа Министерот за економија Крешник Бектеши, соопшти дека и оваа година Владата ќе обезбеди ваучери за годишен одмор во домашните туристички места за вработените со најниски примања во државава. Ваучерите...

Ковид пасоши ќе започнат да се користат од Март ?

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално - за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај - IATA информираше дека Ковид...

Држави во кои може да патуваме во овој момент – без ПЦР тест и...

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 се уште не е ставена под контрола во светот, а заради високите бројки на новозаразени лица - Македонија се наоѓа во црвена зона на светската листа, т.е земја...

Крстарење од 138 дена низ 28 земји – започнува на крајот од 2022 година

Откако го распродаде светското крстарење за 2021-2022 година една година однапред, компанијата "Viking" го објави своето ново Светско крстарење за 2022 - 2023 година. Ова крстарење ќе трае 138 дена, ќе помине низ 28 земји...

Patokolusvetot.mk освои Второ место во категорија Туризам и Угостителство

На 16 декември се одржа манифестацијата Сајт на годината за 2020 година, на која Patokousvetot.mk освои Второ место во категоријата ТУРИЗАМ и УГОСТИТЕЛСТВО. Изборот се одржа по јубилеен десетти пат и за разлика од...

Фамилија исфрлена од авион бидејќи 2-годишно дете не ставило маска (ВИДЕО)

Внимавајте ако во скоро време планирате да патувате во авион со мало дете - научете го и навикнете го на носење маска на лицето, за да не ви се случи истото како на овие...

Дали ќе треба да се вакцинираме за да може да патуваме со авион?

Вакцинирањето за Covid-19 веќе започна во одделни држави и се очекува набрзо тој процес да се рашири насекаде низ светот за да се стави крај на пандемијата, а засега вакцините не се задолжителни. Но,...

Симон Трпчески ќе го слушаме на летовите на “Луфтханза”

На летовите на германската авиокомпанија "Луфтханза" отсега ќе може да уживаме во музиката на нашиот светски познат пијанист Симон Трпчески. На страната на "Луфтханза" стои: "Македонскиот пијанист е прославен низ светот поради експресивниот начин на...

Падна првиот снег во Македонија – побелеа Караџица и Маврово

Со мало задоцнување оваа есен - денеска падна првиот снег на планините во Македонија. Многумина му се израдуваа и споделија фотографии и видеа од побелените Маврово и Караџица. Погледнете како полека се создава снежна покривка: МАВРОВО: https://www.instagram.com/p/CH3WG_rA8T1/ https://www.instagram.com/p/CH3GN0VFEe0/ https://www.instagram.com/p/CH3ESWarWlg/ КАРАЏИЦА: https://www.facebook.com/karadzica.gc.1/videos/1268842336803156 Се...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
few clouds
3.4 ° C
5 °
2 °
93 %
1.5kmh
20 %
Sat
8 °
Sun
11 °
Mon
8 °
Tue
5 °
Wed
-1 °