Што се може да купите во Египет за само 10 евра? (Видео)

Египет е егзотична дестинација за незаборавен одмор и допир со историјата низ вековите, која исто така е и евтина земја за посета, споредена со други егзотични дестинации. Огромни, убаво уредени ресорти, кристално чисто и топло...

Интересни факти за мистериозните пирамиди во Египет

Постојат многу интересни факти и приказни за пирамидите во Египет, започнувајќи од тоа дека се гробници на фараоните, до тоа дека се изградени од вонземјани. Несомнено, пирамидите привлекуваат сечие внимание, а се уште постојат...

Атлантскиот и Тихиот океан се допираат, но не се мешаат

Спојот на Атлантскиот и Тихиот океан е навистина многу интересна и несекојдневна глетка. На место во близина на 'ртот Хорн, каде се судираат Атлантскиот и Тихиот океан, границата меѓу двата океани е видлива како...

10 Факти кои треба да ги знаете за Ајфеловата кула

Ајфеловата кула во Париз е еден од најпознатите објекти во светот и најверојатно не постои човек на планетава кој не слушнал за неа и не ја видел - ако не во живо, тогаш сигурно...

Каде е крајот на Кинескиот ѕид ?

Најголемата градба во светот - Големиот Кинески ѕид е едно од новите седум светски чуда кои беа прогласени во 2007 година. Останатите шест се: Петра во Јордан, Мачу Пикчу во Перу, Таџ Махал во...

Градот Македонија во Америка – Како го добил ова име?

Македонија во државата Охајо во САД е мало, мирно место кое постои од 1962 година, а станал град во 1970 година. Според пописот од 2010 година, во Македонија во Охајо живеат 11.188 жители. Зафаќа површина...

Света Гора – малку познати факти

Света Гора- еден од најзначајните православни центри во светот, се наоѓа на околу 140 км оддалеченост од Солун или околу 360 км од Скопје, како дел од третиот крак Атос, на грчкиот полуостров Халкидики,...

Како на Малдиви – Бунгалови на вода во наша непосредна близина

Ако отсекогаш сте сонувале да отидете на Малдиви и да престојувате во еден од прекрасните бунгалови над вода, а не сте имале можност, сега таква опција имате во наша непосредна близина - во Грција. Stella...

Во Шангај на југословенска скара во “Yugo Grill”

Во Кина нема да ви недостасува нашата балканска храна - плескавици и ќебапи, ајвар и кајмак, а за тоа е заслужен Владимир Милошевиќ со неговите тројца пријатели од Србија, кои незаменливиот вкус од Балканот...

Белата Куќа во Вашингтон – Како изгледа нејзината внатрешност (ВИДЕО)

Ден пред инагурацијата на новиот претседател на САД - Џо Бајден, погледнете како изгледа внатрешноста на најпознатиот објект во Вашингтон - Белата куќа (White House), која ќе биде дом на Бајден во текот на...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °