Во Шангај на југословенска скара во “Yugo Grill”

Во Кина нема да ви недостасува нашата балканска храна - плескавици и ќебапи, ајвар и кајмак, а за тоа е заслужен Владимир Милошевиќ со неговите тројца пријатели од Србија, кои незаменливиот вкус од Балканот...

Што се може да купите во Египет за само 10 евра? (Видео)

Египет е егзотична дестинација за незаборавен одмор и допир со историјата низ вековите, која исто така е и евтина земја за посета, споредена со други егзотични дестинации. Огромни, убаво уредени ресорти, кристално чисто и топло...

Сите патишта не’ водат кон Букурешт! (Фото + Видео)

Денес сите патишта не' водат кон Букурешт - дали директно таму или преку ТВ екраните, целото наше внимание е насочено кон престолнината на Романија. Од Букурешт пристигнуваат еуфорични фотографии и видеа од нашата црвено-жолта фаланга,...

Велигденско дрво украсено со 10.000 јајца (Видео)

Украсување на дрво со велигденски јајца е традиција во Германија, Австрија и во деловите на Швајцарија каде што се говори германски јазик, позната под името “Ostereierbaum” што во превод значи дрво декорирано со јајца...

Како се живее на Антартика – најизолираниот дел од светот (ВИДЕО)

Антарктик - континетот кој се наоѓа околу Јужниот пол на Земјата е најстуденото и најизолираното место на оваа планета, каде Сонцето изгрева само еднаш годишно. Сепак, на него престојуваат експедиции со по околу 40-тина...

Интересни факти за мистериозните пирамиди во Египет

Постојат многу интересни факти и приказни за пирамидите во Египет, започнувајќи од тоа дека се гробници на фараоните, до тоа дека се изградени од вонземјани. Несомнено, пирамидите привлекуваат сечие внимание, а се уште постојат...

Местото со најлудите забави во светот – Како изгледа оваа година?

За првпат после 109 години традиционално одржување, оваа година не се одржа познатиот Бразилски карневал во Рио де Жанеиро. Местото каде што се одржува натпреварот на карневалот, познато како Самбодром, оваа година е претворено во...

12 Факти за Саудиска Арабија – Може да сретнете принцови и принцези на секој...

Саудиска Арабија спаѓа во групата на најзатворени држави во светот, но во последните години постепено се отвара за странски посетители и ги ублажува своите строги закони и правила на однесување, па така: 1. Сега секој...

Човек “заглавен” во часовник на аеродромот во Амстердам (Видео)

Еден човек заглавен во часовникот на аеродромот Schiphol во Амстердам, Холандија има работа да го регулира точното време, поточно - да ја менува секоја измината минута на часовникот. Овој часовник всушност е уникатна уметничка инсталација...

Совети од стујардеса – Што никогаш да не користите во авион

"Не пијте вода или која било друга течност ако не е во лименка или затворено пластично шише" е еден од советите кои ги сподели стујардесата Kat Kamalani во видео на TikTok. Таа сподели информации кои...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °