Радмилица – Уживај во погледот, природата и пријатната атмосфера

Подолго време имав желба да го посетам манастирот “Св.Василиј Острошки” во Црна Гора, па конечно во септември 2022 година желбата ми се оствари. Но, на пат кон манастирот, без да забележиме, водејќи се по...

Интервју: Занзибар треба да го посети секој што сака егзотични места, убави плажи и...

Занзибар станува се’ поинтересна и подостапна дестинација за нас, па затоа со Срѓан Бишевац решивме да разговараме токму за ова негово неодамнешно патување. Срѓан е човек кој секое свое слободно време го користи да...

Магијата на Божиќните маркети во Прага, Дрезден и Виена

Божиќ и Божиќните маркети се најубавиот дел од зимата. Искрено, не сум љубител на зимата и ниските температури, но предбожиќните прослави кај нас и во светот, ја прават зимата и овој период од декември...

Интервју: Непал ме освои со високите гори, насмеаните жители и сплетот од мириси и...

Kолку луѓе познавате кои биле на Непал? По пребројување на пријателите кои патуваат насекаде по светот, сфатив дека јас познавам само еден, кој за среќа се согласи да го сподели ова свое патешествие со...
Photo: A.Petrovska www.patokolusvetot.mk

Јаликавак – луксузна марина со поглед од милијарда долари

Најлуксузни јахти, најлуксузни светски брендови на облека, накит, часовници и мебел, светски популарни ресторани, фенси барови и ноќни клубови е описот за една од 10-те најдобри марини во светот - марината Јаликавак (Yalıkavak Marina)...

Гумушлук – колоритно селце кое никого не остава рамнодушен

Гумушлук (Gümüşlük) е мало, приморско, колоритно селце кои спаѓа во најубавите места кои треба да ги посетите во Турција. Оддалечено на околу 25 км од центарот на Бодрум, сместено на западната страна на полуостровот,...

Едрење во Сицилија, Италија – дестинација за паметење

На ова патување отидов на инсистирање на моја другарка која веќе неколку години по ред оди на едрење. Ова за неа и за екипата со која оди беше дестинација на која одат првпат (обично...

Чинкве Тере – колоритна љубов на прв поглед

За Велигден оваа година, се договоривме со сопругот да отпатуваме во Италија на едно поинакво авантуристички доживување - посета на Тоскана, Италија. Освен во Фиренца, не сум била на ниту едно друго место во...

Крит – Парче рај со 2 од ТОП 25 најубави плажи во светот

Несомнено, Грција изобилува со убави плажи во скоро секој нејзин крајбрежен дел, но официјално најубавите плажи се наоѓаат на најголемиот грчки остров Крит. Според повеќе релевантни светски топ листи, Елафониси (Elafonissi Beach) и Лагуната...

Моето интерконтинентално – интерпандемиско патување

Епидемијата на вирусот Ковид-19 минатата година го стави светот во мирување и по првата паника, патувањето се сведе само на летање за репатријација или заради некоја неодложна работа. Leisure travel особено на големи дестинации...

ПРОЧИТАЈТЕ И