Амулијани – Идеален грчки остров за релаксиран одмор

Амулијани не е еден од најпопуларните грчки острови како Санторини, Крит, Миконос, не е популарен ниту како Тасос, Закинтос, Скијатос, Крф... но е вистинска мала оаза за релаксиран одмор. Се наоѓа помеѓу Атос и Ситонија,...

На кафе со облак од шеќерна волна

Едно од најневообичаените кафиња кои постојат, несомнено е кафето со облак од шеќерна волна или познато како Sweet Little Rain. Ова невообичаено кафе со интересен изглед e специјалитет на кинеската кафе компанија "Mellower coffee", а...

Грција – 10 помалку популарни острови кои треба да ги посетите

Грција има многу острови со кристално чиста морска вода, песочни плажи, бели и колоритни куќички и вулкански карпи, а како најпознати и најпопуларни најчесто се издвојуваат: Санторини, Миконос и Крит, кои се светски познати,...

На уникатно кафе во старата турска чаршија во Скопје

Убаво, сончево време е идеално за прошетка низ старата, турска чаршија во Скопје. Прошетајте по тесните улички преполни со продавнички и занаетчиски работилници, но и со многу кафулиња и ресторани со превкусна храна. Старата...

Од Африка со љубов – Како да израдувате дете за роденден во Танзанија

Младата писателка од Хрватска, Јелена Кастанети периодов престојува во Африка, во Арушу - Танзанија, каде волонтира во изградба на библиотека и ја пишува својата нова книга "Соништа од Африка". Јелена во Танзанија се спријателила...

Цените во Грција повисоки од лани – колку чини гиро, кафе, пиво, леб…

Се наближува сезона на летни одмори и властите во Грција најавуваат укинување на мерките воведени за заштита од Ковид-19, а во полн ек е резервација на хотели и други сместувачки капацитети на грчкото крајбрежје...

Пат околу светот за 80 дена – Жена го поминала за 72!

Ретко кој не ја прочитал книгата "Пат околу светот за 80 дена" од Жил Верн, каде се следи патешествието низ светот на математички точниот, фиктивен лик Филеас Фог во 1872 година. Токму содржината на оваа...

Вратница и Вратничко езеро – скриена македонска убавина

На 22 км оддалечено од градот Тетово, во правец кон граничниот премин Јажинце, се наоѓа живописното селото Вратница. Лоцирано во подножјето на националниот парк Шар Планина, на надморска височина од 670-760 метри, селото има...

Од пустина до туристичка мека – Како Дубаи стана толку богат?

Од пустина до една од најпосакуваните туристички дестинации и тоа за многу краток период - како ова му успеа на Дубаи? Не, не е заради нафтата која во Дубаи за првпат била откриена во 1966...

6 Причини зошто треба да ја посетите Валона во зима

Кој ја посетил, знае дека Валона е совршена дестинација за летен одмор, со долга плажа, топло море, многу ресторани и кафулиња за уживање во топлите ноќи... Но, во Валона е убаво и кога не...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
few clouds
29.8 ° C
29.8 °
29.8 °
39 %
1.5kmh
20 %
Sat
30 °
Sun
34 °
Mon
35 °
Tue
36 °
Wed
34 °