Пониква – скриената убавица на Осоговските планини

Доколку посакувате активен одмор, доколу сте во добра форма, обожавате да истражувате и да запознавате нови предели, тогаш Осоговијата е совршена дестинација за вас. Целата Осоговија има одлични услови за планинарење, параглајдинг, планински велосипедизам,...

Рачен багаж во авион – Што смеете, а што не смеете да носите?

Едно од најчесто поставуваните прашања пред тргнување на пат со авион е прашањето што смееме, а што не смееме да спакуваме во рачниот багаж? Освен запазување на димензиите на рачниот багаж и неговата тежина,...

Кафе со 24-каратно злато во Абу Даби

Како изгледа задоволството од пиење капучино со 24-каратно злато во хотелот "Emirates Palace" во Абу Даби, раскажува Роберт Смилески, кој штотуку се врати од оваа дестинација: "Декаденција, да да, ептен се сложуваме на темава. Но,...

Во Шангај на југословенска скара во “Yugo Grill”

Во Кина нема да ви недостасува нашата балканска храна - плескавици и ќебапи, ајвар и кајмак, а за тоа е заслужен Владимир Милошевиќ со неговите тројца пријатели од Србија, кои незаменливиот вкус од Балканот...

Манастирот “Преполовение Руса Среда” – малку позната Македонија

Во близината на скопската населба Драчево се наоѓа манастирот "Преполовение Руса Среда", кој е обновен на темелите на стара црква. Тој е еден од објектите на местото наречено Пеленица, кое се смета за едно...

Езерото Сандански – место за пикник, релаксација и уживање

Во многу предели низ нашата земја, природата не ја штедела својата дарежливост, уникатност и разноликост на природни пејсажи, кои ја формираат сликата за убавините на Македонија. Многупати се восхитуваме на убави фотографии на кои...

Што се може да купите во Египет за само 10 евра? (Видео)

Египет е егзотична дестинација за незаборавен одмор и допир со историјата низ вековите, која исто така е и евтина земја за посета, споредена со други егзотични дестинации. Огромни, убаво уредени ресорти, кристално чисто и топло...

Сите патишта не’ водат кон Букурешт! (Фото + Видео)

Денес сите патишта не' водат кон Букурешт - дали директно таму или преку ТВ екраните, целото наше внимание е насочено кон престолнината на Романија. Од Букурешт пристигнуваат еуфорични фотографии и видеа од нашата црвено-жолта фаланга,...

Euronews: Македонија е балканската најдобро чувана тајна (Видео)

Македонија е најдобро чувана тајна на Балканот - така започнува раскажувањето за посетата на нашата држава на Eva zu Back за Euronews. Eва вели дека Македонија е префектна комбинација на прекрасни пејзажи од кои...

Која држава Македонците најмногу ја сакаат, а која најмногу ја мразат?

Ќе ве изненадат одговорите на оваа улична анкета со случајни минувачи во Скопје и Охрид. Густав Ростед е 28-годишен светски патник од Данска кој во изминатите 8 години посетил 152 држави во светот и кој...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
-5.2 ° C
-5.2 °
-6 °
74 %
0kmh
40 %
Mon
-1 °
Tue
-0 °
Wed
3 °
Thu
5 °
Fri
3 °