Ибица – Најдоброто место за забава на светот

Дали Ибица е најдоброто место за забава во светот? Да! - и според светски топ листи на најдобри места за забава во светот и од моето досегашно искуство. На самиот почеток, да го разбијам митот...

Островот Кос – Неодолив, колоритен и автентичен грчки остров со богата историја

Островот Кос е вистинско освежување од стандардните, популарни грчки места за одмор. Неправедно заобиколуван од нашите туристи, Кос е автентичен, грчки остров со многу богата историја и колоритни местенца кои тотално ме освоија. Кос се...

Аја Напа на Кипар – Тиркизен рај кој треба да го посетите

Островот Кипар - не е Грција, но како да сте во Грција, потсетува на Грција, но и не баш, има многу туристи во летниот период исто како во Грција, но не се истите туристи,...

Миконос – Да се биде или не на најскапиот и најпосакуваниот грчки остров

Грчкиот остров Миконос се наоѓа на врвот на листата на најпосакувани дестинации за посета на луѓе од целиот свет, па затоа по тесните улички во гратчето Миконос ќе се разминете со посетители од различни...

Добро дојдовте во рајот на Земјата – Малдиви

"Добро дојдовте во рајот на Земјата" - со оваа реченица треба да биде пречекуван секој посетител на Малдиви при неговото стапнување на овие рајски острови. Малдиви не се само прескапи ресорти со куќички над вода...

Сите бои на Бодрум – зошто треба да го посетите

Летот Скопје - Бодрум беше моето прво патување со авион од почеток на пандемијата. Летот трае 1 час и 15 минути, па времето во авионот многу брзо ми помина, среќна и возбудена што конечно...

Јади, моли се, уживај на Бали

Бали е уживање за сите сетила, Бали е одмор за душата и телото, Бали е инспирација за нови поглавја во животот. Бали – дестинација од соништата, а во последните години –и прилично достапна дестинација за...

Валона на дланка – зошто треба да ја посетите

Требаше да се случи пандемијата на Covid-19 за да конечно ја посетам Албанија како туристичка дестинација, која до сега неправедно сум ја избегнувала, посетувајќи други поблиски и подалечни места за летен одмор. Среќа во...

На сафари во Јужна Африка

Како голем љубител на животните и од мала израсната со многу домашни миленици, желба ми беше барем еднаш во животот да отидам на сафари во Африка. Желбата ми стана реалност кога добив покана за...

Црвената планета – Вади Рум

„Како ништо досега што сум видел на планетава Земја“ – рекол актерот Мет Дејмон за пустината Вади Рум откако завршил со снимањето на филмот „Марсовец“ (The Martian, 2015). И навистина е така – пустината...

ПРОЧИТАЈТЕ И