Мода сред Корона – Модна ревија во поле со пченица

Оваа година ниту модната индустрија не е поштедена од пандемијата на Covid-19, па модните дизајнери и модните куќи пронаоѓаат иновативни начини како да се прилагодат на мерките за препазливост од ширење на вирусот. Па така,...

Туристички атракции кои ги изгубивме во последниве неколку години

Тажна реалност е дека дел од најубавите места во светот нема да опстојат додека сме живи и најчесто грешиме кога мислиме дека го имаме целото време на светот за да посетиме некое од нив. Ова...

Село со само двајца дедовци – и двајцата носат маски за заштита

Џовани Карили (82 години) и Џампијеро Нобили (74 години) се единствени жители во Нортоше, мало италијанско селo сместено во Умбрија, но и покрај тоа што таму нема други жители, тие сериозно ја сфаќаат опасноста...

Шкотланѓанец на пат околу светот со велосипед и маче

Шкотланѓанецот Dean Nicholson пред две години тргнал на пат околу светот со неговиот велосипед како превозно средство, но при патувањето на велосипедот му се придружил уште еден патник - мало маче. Малото маче му го...

Феноменот наречен Сингапур – трансформација за 50 години

Феноменот наречен Сингапур, земја која успеа за 50 години да се трансформира од сиромашна во една од најголемите светски економии! Како? Со строги закони, со апсење на криминалците, индустријализација, нови работни места, евтина здрава...

Дали знаете – Етиопија има 13 месеци и се уште не е во 2020...

Додека цел свет ја обележува 2020 година како година на пандемијата од Covid-19, тоа не важи и за Етиопија. Етиопија има 13 месеци во годината, од кои: 12 месеци имаат по 30 денови, додека 13-от...

Погледнете што имаат заедничко Лас Вегас и Анталија

Првата асоцијација за Лас Вегас, освен казина на секој чекор, се репликите на скоро сите познати светски атракции, па така таму ќе најдете копија на Ајфеловата кула, египетските пирамиди и Свингата, Венеција, Статуата на...

Како на Малдиви – Бунгалови на вода во наша непосредна близина

Ако отсекогаш сте сонувале да отидете на Малдиви и да престојувате во еден од прекрасните бунгалови над вода, а не сте имале можност, сега таква опција имате во наша непосредна близина - во Грција. Stella...

14 Држави во кои нема заболени од Корона вирус

188 Држави во светот се борат со Корона вирусот, но постојат и 14 земји во кои се уште не е регистриран позитивен случај на оваа болест. Повеќето од овие 14 земји кои немаат пријавено заболен...

8 Книги за патувања кои треба да ги прочитате

Патувањето започнува со поттик за посета на одредено место и со собирање информации за истото, а често се добива инспирација за посета и корисни совети од книги или прирачници за патувањa. Листата на книги за...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °