Хотел за авантуристи – проѕирни капсули 400 метри над земја

Еден од најнесекојдневните хотели се наоѓа на карпа во Урубамба во Перу. Skylodge Adventure Suits всушност се 3 проѕирни капсули закачени на карпа, 400 метри над земјата. Овие капсули се наоѓаат во Светата Долина на...

Се бараат 2 лица за одржување на кафе бар на изолиран остров во Ирска

Ако сакате да се изолирате и да избегате од секојдневието, тогаш разгледајте го овој оглас за работа на островот Great Blasket Island во Ирска. Во огласот кој е објавен на Twitter профилот на островот, се...

Белата Куќа во Вашингтон – Како изгледа нејзината внатрешност (ВИДЕО)

Ден пред инагурацијата на новиот претседател на САД - Џо Бајден, погледнете како изгледа внатрешноста на најпознатиот објект во Вашингтон - Белата куќа (White House), која ќе биде дом на Бајден во текот на...

Македонија во Амазонија – спој на традиционалното и модерното

Колумбиската населба Македонија во Амазонија е дом на Tикуна - едно од најрепрезентативните домородни племиња во Амазон. Најголем број на Тикуна членови има во Бразил, но исто така големи заедници на ова племе има...

Интервју со нутриционист: Како правилно да се храниме кога патуваме?

Оваа 2021 година се надеваме дека светот полека ќе се врати во нормала и ќе започнеме да функционираме како и пред пандемијата од Covid-19, па повторно ќе можеме слободно да патуваме насекаде низ светот....

Градот Македонија во Америка – Како го добил ова име?

Македонија во државата Охајо во САД е мало, мирно место кое постои од 1962 година, а станал град во 1970 година. Според пописот од 2010 година, во Македонија во Охајо живеат 11.188 жители. Зафаќа површина...

Италијански Форест Гамп – се скарал со сопругата и испешачил 450 километри!

Еден 48- годишен Италијанец откако се скарал со својата сопруга, излегол да се смири на прошетка долга 450 километри, која траела една недела. Човекот ја напуштил својата куќа во Комо и се упатил кон југот...

Исланд има една од најубавите божиќни традиции

Следува еден од најубавите празнични периоди во годината, оваа година можеби малку поинаков од минатите години, но сепак вреди да се одбележи со традиционалните обичаи. Ви претставуваме една од најубавите божиќни традиции - Jolabokaflod: На Исланд...

Дали знаете чии се овие 10 знамиња?

Има 197 држави во светот и секоја од нив има свое знаме. Дали сте се запрашале на колку држави во светот им ги знаете знамињата? Дали може да погодите на кои држави припаѓаат следниве 10 знамиња?   1.2....

Најколоритниот дворец во Италија – напуштен и на продажба

Сместен на врвот на рид во Лечио, на 40 километри јужно од Централна Фиренца во Италија, опкружен со дабова шума, дворецот Sammezzano никого не остава рамнодушен. Изграден е во 1605 година од страна на шпанското...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °