Картата на ЕУ е цела во црвено – Најнова состојба за Ковид

Европскиот центар за контрола и превенција од болести (European Centre for Desease Prevention and Control) секој четврток објавува карта со моментална состојба на вирусот Covid-19 во земјите членки на ЕУ, Велика Британија, Норвешка и...

Нова карта на Европа: Македонија – шампион во одржување на социјална дистанца

По завршување на фудбалскиот меч Македонија - Грузија и квалификувањето на нашиот тим на Европското првенство кое ќе се одржи наредното лето, на Интернет се појави нова карта на Европа, на која се обележани...

Фудбалски клуб наполни стадион со 15.000 плишани мечиња кои ги донираше

Фудбалскиот клуб Heerenveen од Холандија минатата сабота го наполни својот празен стадион со 15.000 плишани мечиња за да собере пари за добротворната организација "КиКа" за истражувањa на рак кај деца. Овој клуб кој игра без...

Влез во Србија без ПЦР тест – најдоцна од 10-ти Ноември

Започнувајќи најдоцна од 10-ти Ноември ќе може да патуваме во Србија без прикажување на негативен ПЦР тест на граница. Српскиот Б92 пренесува изјава на Претседателот на Србија Александар Вучиќ кој изјавил дека на видео состанокот...

Силен земјотрес во Турција – 7 степени по Рихтер!

Силен земјотрес со јачина од седум степени според Рихтерова скала денеска го стресе тлото на Турција во 14:51 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил во Егејското море, а најсилно се почувствувал во...

На аеродромот во Доха пронајдено новороденче во канта – извршен преглед на сите патнички!

Настанот кој се случил на 2-ри Октомври оваа година на аеродромот "Hamad international airport" во Доха во Катар го згрози светот - во еден од тоалетите на аеродромот било пронајдено новороденче фрлено во канта...

Картата на државите во ЕУ поцрвене – Најнова сосотојба за Ковид

Зголемен број на заразени, пополнет капацитет на болници и зголемена стапка на смртност е моменталната ситуација со Covid-19 во цела Европа. Европскиот центар за контрола и превенција од болести (European Centre for Desease Prevention and...

Само еден град во Македонија нема Корона вирус

Секојдневно рапидно се зголемува бројот на заразени со Корона вирусот во нашата држава, па достигнавме бројка до скоро 600 новозарзени на дневно ниво, со 5266 активни случаи, од вкупно заболени 23201 лица. Единствен град во...

Сицилија ќе ви даде 3000 евра ако се венчате таму

Сицилија е една од најпосакуваните дестинации за венчавка, полна со средновековни цркви, барокни палати и пространи вили со поглед на море, но пандемијата од Covid-19 откажала над 70.000 венчавки во Италија, кои само на...

Нискобуџетните авиокомпании ги намалија цените на билетите

Авиокомпаниите се едни од најпогодените од пандемијата на Covid-19, па мораат да се прилагодуваат на новонастанатата ситуација насекаде во светот, во зависност од рестрикциите кои ги има во секоја држава. Па така, за да привлeчат...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
20.8 ° C
20.8 °
20.1 °
56 %
2.1kmh
0 %
Mon
40 °
Tue
41 °
Wed
42 °
Thu
42 °
Fri
38 °