Фудбалски клуб наполни стадион со 15.000 плишани мечиња кои ги донираше

Фудбалскиот клуб Heerenveen од Холандија минатата сабота го наполни својот празен стадион со 15.000 плишани мечиња за да собере пари за добротворната организација "КиКа" за истражувањa на рак кај деца. Овој клуб кој игра без...

Туристи на Бали казнети со 50 склекови за неносење на маска (ВИДЕО)

Полицијата на Бали воведе инвентивни казни за неносење на заштитна маска во јавност - казна од 15 до 50 склекови на лице место пред полицајците. Ако не носите заштитна маска - казната е до 50...

Што направија жителите на Бејрут веднаш после експлозијата (ФОТО)

Додека во Бејрут се уште се бројат жртвите од страшната експлозија, која се случи пред два дена во магацин со 2.700 тони експлозивни материјали и се уште постои надеж да се пронајдат преживеани под...

Може да го изнајмите апартманот на Рејчел и Моника од “Пријатели”

Неверојатна и неповторлива понуда за сите генерации кои пораснаа со популарната серија "Пријатели" ("Friends"). По повеќе од 25 години по емитување на првата сезона од оваа популарна серија, додека ја чекаме премиерата на специјалната епизода...

Само еден град во Македонија нема Корона вирус

Секојдневно рапидно се зголемува бројот на заразени со Корона вирусот во нашата држава, па достигнавме бројка до скоро 600 новозарзени на дневно ниво, со 5266 активни случаи, од вкупно заболени 23201 лица. Единствен град во...

Словенија има нова авиокомпанија

Авио-порталот Sierra5 објави дека во Словенија е основана нова авиокомпанија наречена "South East Airlines". Оваа авиокомпанија било планирано да се оформи уште во 2019 година, а првиот комерцијален лет ќе го има во јуни оваа...

Картата на ЕУ е цела во црвено – Најнова состојба за Ковид

Европскиот центар за контрола и превенција од болести (European Centre for Desease Prevention and Control) секој четврток објавува карта со моментална состојба на вирусот Covid-19 во земјите членки на ЕУ, Велика Британија, Норвешка и...

Грција и Црна Гора остануваат со затворени граници за македонските граѓани

Грција и Црна Гора остануваат со затворени граници за македонските граѓани и се уште не се знае кога најрано би можеле да ја кренат рампата. Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас одговарајќи на новинарско прашање...

Македонските граѓани не може да патуваат во ЕУ од 1-ви јули

Границите на ЕУ ќе бидат отворени на 1-ви јули, но Македонија не се најде на листата на земји на кои ќе им биде дозволен влез во овие земји. На листата на "безбедни земји" на кои...

Во Грција – од 1 јули само преку Евзони

Грција ќе ги отвори границите со Северна Македонија и Албанија на 1 јули, наместо на 15 јуни, како што првично беше најавено. Ќе отворат само неколку гранични премини, од кои само Евзони (граничен премин...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °