Држави во кои може да патуваме во овој момент – без ПЦР тест и...

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 се уште не е ставена под контрола во светот, а заради високите бројки на новозаразени лица - Македонија се наоѓа во црвена зона на светската листа, т.е земја...

Крстарење од 138 дена низ 28 земји – започнува на крајот од 2022 година

Откако го распродаде светското крстарење за 2021-2022 година една година однапред, компанијата "Viking" го објави своето ново Светско крстарење за 2022 - 2023 година. Ова крстарење ќе трае 138 дена, ќе помине низ 28 земји...

Patokolusvetot.mk освои Второ место во категорија Туризам и Угостителство

На 16 декември се одржа манифестацијата Сајт на годината за 2020 година, на која Patokousvetot.mk освои Второ место во категоријата ТУРИЗАМ и УГОСТИТЕЛСТВО. Изборот се одржа по јубилеен десетти пат и за разлика од...

Фамилија исфрлена од авион бидејќи 2-годишно дете не ставило маска (ВИДЕО)

Внимавајте ако во скоро време планирате да патувате во авион со мало дете - научете го и навикнете го на носење маска на лицето, за да не ви се случи истото како на овие...

Дали ќе треба да се вакцинираме за да може да патуваме со авион?

Вакцинирањето за Covid-19 веќе започна во одделни држави и се очекува набрзо тој процес да се рашири насекаде низ светот за да се стави крај на пандемијата, а засега вакцините не се задолжителни. Но,...

Симон Трпчески ќе го слушаме на летовите на “Луфтханза”

На летовите на германската авиокомпанија "Луфтханза" отсега ќе може да уживаме во музиката на нашиот светски познат пијанист Симон Трпчески. На страната на "Луфтханза" стои: "Македонскиот пијанист е прославен низ светот поради експресивниот начин на...

Падна првиот снег во Македонија – побелеа Караџица и Маврово

Со мало задоцнување оваа есен - денеска падна првиот снег на планините во Македонија. Многумина му се израдуваа и споделија фотографии и видеа од побелените Маврово и Караџица. Погледнете како полека се создава снежна покривка: МАВРОВО: https://www.instagram.com/p/CH3WG_rA8T1/ https://www.instagram.com/p/CH3GN0VFEe0/ https://www.instagram.com/p/CH3ESWarWlg/ КАРАЏИЦА: https://www.facebook.com/karadzica.gc.1/videos/1268842336803156 Се...

Картата на ЕУ е цела во црвено – Најнова состојба за Ковид

Европскиот центар за контрола и превенција од болести (European Centre for Desease Prevention and Control) секој четврток објавува карта со моментална состојба на вирусот Covid-19 во земјите членки на ЕУ, Велика Британија, Норвешка и...

Нова карта на Европа: Македонија – шампион во одржување на социјална дистанца

По завршување на фудбалскиот меч Македонија - Грузија и квалификувањето на нашиот тим на Европското првенство кое ќе се одржи наредното лето, на Интернет се појави нова карта на Европа, на која се обележани...

Фудбалски клуб наполни стадион со 15.000 плишани мечиња кои ги донираше

Фудбалскиот клуб Heerenveen од Холандија минатата сабота го наполни својот празен стадион со 15.000 плишани мечиња за да собере пари за добротворната организација "КиКа" за истражувањa на рак кај деца. Овој клуб кој игра без...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °