Држави во кои може да патуваме во овој момент – без ПЦР тест и...

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 се уште не е ставена под контрола во светот, а заради високите бројки на новозаразени лица - Македонија се наоѓа во црвена зона на светската листа, т.е земја...

Единствено безвизно место во светот

Шест месеци ден, шест месеци ноќ ќе ве дочекаат на единственото безвизно место во светот - Свалбард (Svalbard). Свалбард, кој во превод значи "Студен брег", познат уште и како Шпицбершки Острови е Норвешки архипелаг,...

Листа на сместувачки капацитети каде може да се искористат ваучерите за туризам

Лицата корисници на ваучер за туризам од кампањата "Дома си е дома", во износ од 6000 денари, издаден од Министерството за економија, може да го искористат ваучерот за добивање на туристичка и угостителска услуга...

Каде ќе излезете ако од Македонија ископате тунел низ центарот на Земјата ?

Ако ве интересира каде би излегле ако ископате вертикален тунел право низ центарот на земјината топка, тогаш не мора вистински да го ископате тој тунел, бидејќи постои веб страницата antipodesmaps.com , која го има...

Држави во кои може да патуваме во овој момент

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 сеуште е алармантна во нашата држава, па не се очекува Македонија да се најде на обновениот список на земји чии државјани ќе може да патуваат во земјите од...

Список на потребни документи за влез во Грција

Грција ги отвори своите граници за влез на македонските граѓани од 14 мај, а покрај важечки пасош, ова се новите потребни документи за влез, без разлика на државјанство и вид на превоз (автомобил, автобус,...

Крстарење од 138 дена низ 28 земји – започнува на крајот од 2022 година

Откако го распродаде светското крстарење за 2021-2022 година една година однапред, компанијата "Viking" го објави своето ново Светско крстарење за 2022 - 2023 година. Ова крстарење ќе трае 138 дена, ќе помине низ 28 земји...

WIZZ објави почеток на летови и нови правила за патниците

Нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air, која лета и од нашите два аеродроми, испрати известување до сите нејзини корисници за обновување на летовите, кои беа приземјени заради пандемијата од Covid-19 и за воведени нови правила, кои...

Крстарење од 161 ден низ 33 земји – започнува на крајот од 2021 година

Со надеж дека пандемијата од Covid-19 ќе заврши или ќе се стави под контрола во 2021 година, компанијата Viking World Cruise објави понуда за големо крстарење во траење од 161 ден, кое е предвидено...

Само еден град во Македонија нема Корона вирус

Секојдневно рапидно се зголемува бројот на заразени со Корона вирусот во нашата држава, па достигнавме бројка до скоро 600 новозарзени на дневно ниво, со 5266 активни случаи, од вкупно заболени 23201 лица. Единствен град во...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °