Список на потребни документи за влез во Грција

Грција ги отвори своите граници за влез на македонските граѓани од 14 мај, а покрај важечки пасош, ова се новите потребни документи за влез, без разлика на државјанство и вид на превоз (автомобил, автобус,...

Каде ќе излезете ако од Македонија ископате тунел низ центарот на Земјата ?

Ако ве интересира каде би излегле ако ископате вертикален тунел право низ центарот на земјината топка, тогаш не мора вистински да го ископате тој тунел, бидејќи постои веб страницата antipodesmaps.com , која го има...

Wizz Air обнови летови од Македонија кон 4 европски држави

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија Wizz Air повторно започнува со летови од Македонија кон 4 држави во Европа, a летовите претходно беа прекинати заради состојбата со пандемијата од Covid-19. Повторно се враќаат летовите кон: Франција на аеродромот...

Листа на сместувачки капацитети каде може да се искористат ваучерите за туризам

Лицата корисници на ваучер за туризам од кампањата "Дома си е дома", во износ од 6000 денари, издаден од Министерството за економија, може да го искористат ваучерот за добивање на туристичка и угостителска услуга...

Ваучери од 12.000 денари за одмор во домашните туристички места

И ова лето, како и минатото, работниците со ниски месечни примања ќе може да одмараат во домашните туристички центри со ваучери во вредност од 12.000 денари. Министерството за економија денеска објави јавен повик за издавање...

Држави во кои може да патуваме во овој момент – без ПЦР тест и...

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 се уште не е ставена под контрола во светот, а заради високите бројки на новозаразени лица - Македонија се наоѓа во црвена зона на светската листа, т.е земја...

Колку месеци пред да ви истече важноста на пасошот може да патувате во странство

Прво нешто што треба да направите пред да уплатите аранжман, да резервирате хотел или да купите билет, е да ја проверите важноста на пасошот и колкав е рокот на важност кој го бараат државите...

И оваа година – ваучери за одмор за вработените со ниски примања

На денешната прес-конференција која ја одржа Министерот за економија Крешник Бектеши, соопшти дека и оваа година Владата ќе обезбеди ваучери за годишен одмор во домашните туристички места за вработените со најниски примања во државава. Ваучерите...

Држави во кои може да патуваме во овој момент

Ситуацијата со ширење на вирусот Covid-19 сеуште е алармантна во нашата држава, па не се очекува Македонија да се најде на обновениот список на земји чии државјани ќе може да патуваат во земјите од...

Во Грција ќе може да се патува од 14-ти мај со вакцина или тест

На интернационалниот туристички саем International Tourism Fair ITB Berlin денес свое обраќање имаше грчкиот министер за туризам - Харис Теохарис, на кое изјави дека Грција се надева и планира да ја започне летната туристичка...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °