Ваучери од 12.000 денари за одмор во домашните туристички места

И ова лето, како и минатото, работниците со ниски месечни примања ќе може да одмараат во домашните туристички центри со ваучери во вредност од 12.000 денари. Министерството за економија денеска објави јавен повик за издавање...

Wizz Air обнови летови од Македонија кон 4 европски држави

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија Wizz Air повторно започнува со летови од Македонија кон 4 држави во Европа, a летовите претходно беа прекинати заради состојбата со пандемијата од Covid-19. Повторно се враќаат летовите кон: Франција на аеродромот...

Список на потребни документи за влез во Грција

Грција ги отвори своите граници за влез на македонските граѓани од 14 мај, а покрај важечки пасош, ова се новите потребни документи за влез, без разлика на државјанство и вид на превоз (автомобил, автобус,...

Може да го изнајмите апартманот на Рејчел и Моника од “Пријатели”

Неверојатна и неповторлива понуда за сите генерации кои пораснаа со популарната серија "Пријатели" ("Friends"). По повеќе од 25 години по емитување на првата сезона од оваа популарна серија, додека ја чекаме премиерата на специјалната епизода...

Вилата на Тито во Далмација се изнајмува за свадбени прослави

Ако планирате венчавка и сте во потрага по идеална локација - "Вила Далмација" или позната и како "Вилата на Тито" е едно од најпопуларните и најатрактивните места за свадбени прослави во Хрватска. Оваа вила се...

Крстарење од 10 дена на кое патниците нема да знаат каде ќе патуваат

Дали сте за едно мистериозно крстарење? Ако се двоумите за дестинација за одмор и не можете да се одлучите каде сакате да отпатувате или пак не можете да се договорите со вашиот сопатник, ова...

Малта ќе ви плати ако ја посетите ова лето

Малта, малиот остров помеѓу Италија и Северна Африка несомнено живее од туризам - повеќе од 27% од економијата на островот припаѓа на туристичката индустрија, а во 2020 година бројот на странски посетители опаднал повеќе...

Во Грција ќе може да се патува од 14-ти мај со вакцина или тест

На интернационалниот туристички саем International Tourism Fair ITB Berlin денес свое обраќање имаше грчкиот министер за туризам - Харис Теохарис, на кое изјави дека Грција се надева и планира да ја започне летната туристичка...

Првиот вселенски хотел треба да биде готов во 2027-ма година

Патувањето во вселената станува се' пореално, па така веќе има проект за прв вселенски хотел, кој треба да биде изграден во 2027-ма година. Вселенскиот хотел кој ќе се наоѓа во орбитата на Земјата, ќе го...

Словенија има нова авиокомпанија

Авио-порталот Sierra5 објави дека во Словенија е основана нова авиокомпанија наречена "South East Airlines". Оваа авиокомпанија било планирано да се оформи уште во 2019 година, а првиот комерцијален лет ќе го има во јуни оваа...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °