Едно деноноќие во Кокино – на кралскиот престол

Желбата да го посетиме Кокино, но и да го искусиме изгрејсонцето ни даде идеја за еднодневно кампување на локалитетот. Подготвивме кампинг опрема, која се состоеше од: шатор, вреќи за спиење, светилки, храна, вода и...

Сиди Бу Саид – уживање во сино-бело

На само 20 километри северно од главниот град Тунис, во истоимената држава Тунис, се наоѓа бисерот на оваа туристичка оаза -  местото Сиди Бу Саид (Sidi Bou Said). Сместен на врвот на стрмна нагорнина,...

Скриеното богатство – Дојран и Валандово во Мај

Јужни вибрации. Светлина, бои и природа. Добро утро. Пролетта во Јужна Македонија е великодушна, особено во Мај. Дојран исконски. Рибари - татко и син. Мирен и скромен живот на малото, старо езеро на само 70 километри...

Лисабон – совршен град за уживање на животот

Лисабон со години беше на нашата листа на места кои треба да ги посетиме, но прилично скапите авионски летови и комбинациите кои требаше да се направат за да стигнеме до него, некако ја одложуваа...

Сејшели – Дали е ова рајот на Земјата?

Пред да отидеме на Сејшели, мислевме дека се купче острови за разгалени богаташи, кои се кријат од папараци во скапи хотели. Нo, сега сум среќна што им дадовме шанса. Кога луѓето велат дека тоа...

Парга – место за одмор на душата

Сплет од италијанската, грчката и турската култура, тиркизно море, гратче како од бајка, сместено во залив, колоритни куќи - амфитеатрално изградени по падините на планината кои овозможуваат совршен поглед кон морето. Гратчето е сместено...

Мачу Пикчу- детските соништа исполнети

Мачу Пикчу или ,,Светиот Град на Инките“ е едно од седумте светски чуда. Изграден е во 15 век на 2.430 метри надморска височина на Андите. Век подоцна е напуштен. Сместен во планините никогаш не...

Зошто ја сакам штиклата на Италија?

Со Горјан одевме две години кога ми кажа дека работно треба да оди за Лече и дека ќе треба да испланираме одмор на југот од Италија. Малку ме фати во небрано, за Лече само...

Во балон над Кападокија

Прва асоцијација за Кападокија е летање со шарен балон на топол воздух. Секако дека тоа е доживување кое не треба да се пропушти кога ќе ја посетите Кападокија. Споделуваме неколку совети од ова уникатно...

Симпатично, скриено ресторанче во Венеција

Венеција... не е само Мостот на Воздишките, плоштадот Сан Марко, магичните каналчиња кои пленат со својата убавина и малите мостови, Санта Марија Дела Салуте... Има едно мало ресторанче кое на туристите не им е...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
21.8 ° C
21.8 °
21.8 °
60 %
0kmh
0 %
Thu
33 °
Fri
31 °
Sat
32 °
Sun
26 °
Mon
21 °