Уживање во магичното зајдисонце во македонското Сен Тропе

Трпејца или македонското Сент Тропе е едно од најпознатите туристички места за кое што со сигурност може да се каже дека ги поседува најспектакуларните зајдисонца во Македонија. Се наоѓа на 18 км од центарот...

Скриеното богатство – Дојран и Валандово во Мај

Јужни вибрации. Светлина, бои и природа. Добро утро. Пролетта во Јужна Македонија е великодушна, особено во Мај. Дојран исконски. Рибари - татко и син. Мирен и скромен живот на малото, старо езеро на само 70 километри...

Едно деноноќие во Кокино – на кралскиот престол

Желбата да го посетиме Кокино, но и да го искусиме изгрејсонцето ни даде идеја за еднодневно кампување на локалитетот. Подготвивме кампинг опрема, која се состоеше од: шатор, вреќи за спиење, светилки, храна, вода и...

Валона на дланка – зошто треба да ја посетите

Требаше да се случи пандемијата на Covid-19 за да конечно ја посетам Албанија како туристичка дестинација, која до сега неправедно сум ја избегнувала, посетувајќи други поблиски и подалечни места за летен одмор. Среќа во...

Во балон над Кападокија

Прва асоцијација за Кападокија е летање со шарен балон на топол воздух. Секако дека тоа е доживување кое не треба да се пропушти кога ќе ја посетите Кападокија. Споделуваме неколку совети од ова уникатно...

Моето интерконтинентално – интерпандемиско патување

Епидемијата на вирусот Ковид-19 минатата година го стави светот во мирување и по првата паника, патувањето се сведе само на летање за репатријација или заради некоја неодложна работа. Leisure travel особено на големи дестинации...

Агриџенто – Италијанска долина на антички храмови

Дом на античките храмови и Наро - Агриџенто е провинција на јужниот брег на Сицилија, позната по Долината на античките храмови. Агриџенто исто така е една од најважните туристички дестинации на Сицилија. Овој дел...

Крит – Парче рај со 2 од ТОП 25 најубави плажи во светот

Несомнено, Грција изобилува со убави плажи во скоро секој нејзин крајбрежен дел, но официјално најубавите плажи се наоѓаат на најголемиот грчки остров Крит. Според повеќе релевантни светски топ листи, Елафониси (Elafonissi Beach) и Лагуната...

Парга – место за одмор на душата

Сплет од италијанската, грчката и турската култура, тиркизно море, гратче како од бајка, сместено во залив, колоритни куќи - амфитеатрално изградени по падините на планината кои овозможуваат совршен поглед кон морето. Гратчето е сместено...

Патува(в)ме и Ќе патувамe!

Посветено на сите луѓе кои ги среќавам на патувањата низ светот. Како човек кој не може да издржи повеќе од неколку месеци без да отпатува на ново место надвор од границите на својата држава, тотално...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
8.8 ° C
11.8 °
8.8 °
71 %
0kmh
0 %
Tue
14 °
Wed
16 °
Thu
15 °
Fri
16 °
Sat
16 °