Крит – Парче рај со 2 од ТОП 25 најубави плажи во светот

Несомнено, Грција изобилува со убави плажи во скоро секој нејзин крајбрежен дел, но официјално најубавите плажи се наоѓаат на најголемиот грчки остров Крит. Според повеќе релевантни светски топ листи, Елафониси (Elafonissi Beach) и Лагуната...

Симпатично, скриено ресторанче во Венеција

Венеција... не е само Мостот на Воздишките, плоштадот Сан Марко, магичните каналчиња кои пленат со својата убавина и малите мостови, Санта Марија Дела Салуте... Има едно мало ресторанче кое на туристите не им е...

Моето интерконтинентално – интерпандемиско патување

Епидемијата на вирусот Ковид-19 минатата година го стави светот во мирување и по првата паника, патувањето се сведе само на летање за репатријација или заради некоја неодложна работа. Leisure travel особено на големи дестинации...

Од соседството – А за АТИНА

Атина е огромен град на море, бел, има ориентален дух и затоа многу ми се допаѓа. Поради високите температури, може да се посети во кое било годишно време. Од денешна перспектива, најмногу ми недостигаат...

Кајо Бланко – Рајски остров со плажа од соништата

Кога ќе ме прашаат каде е најубавата плажа која сум ја посетила досега, без долго размислување одговарам - плажите во Куба. Карибите ја имаат најубавата тиркизна боја на водата и долги, песочни плажи со...

Божиќ во Дизниленд – најубавиот Божиќ во мојот живот, со огномет од 18 минути...

Магичното Кралство на Дизниленд (Magic Kingdom Theme Park/Walt Disney World Resort) во Орландо, САД е едно од најсовршените и најмагичните места кои сум ги посетила до сега. За моја среќа, пред две години бев поканета...

Скриеното богатство – Дојран и Валандово во Мај

Јужни вибрации. Светлина, бои и природа. Добро утро. Пролетта во Јужна Македонија е великодушна, особено во Мај. Дојран исконски. Рибари - татко и син. Мирен и скромен живот на малото, старо езеро на само 70 километри...

Лисабон – совршен град за уживање на животот

Лисабон со години беше на нашата листа на места кои треба да ги посетиме, но прилично скапите авионски летови и комбинациите кои требаше да се направат за да стигнеме до него, некако ја одложуваа...

Зошто ја сакам штиклата на Италија?

Со Горјан одевме две години кога ми кажа дека работно треба да оди за Лече и дека ќе треба да испланираме одмор на југот од Италија. Малку ме фати во небрано, за Лече само...

Едрење во Сицилија, Италија – дестинација за паметење

На ова патување отидов на инсистирање на моја другарка која веќе неколку години по ред оди на едрење. Ова за неа и за екипата со која оди беше дестинација на која одат првпат (обично...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
clear sky
21.8 ° C
21.8 °
21.8 °
60 %
0kmh
0 %
Thu
33 °
Fri
31 °
Sat
32 °
Sun
26 °
Mon
21 °