Од Кина до САД со брза железница од 13.000 километри ?!

Дали во блиска иднина ќе може да се патува од Кина до САД по многу брза железничка пруга, во должина од 13.000 километри? Иницијаторот за ова поврзување Кина има проект за оваа железница, кој првично...

Колку и кои авиони моментално го прелетуваат македонското небо?

Колку и кои авиони во моментов ја надлетуваат територијата на нашата држава, а и останатиот дел од светот? Прашање на кое може да најдете одговор на Flightradar24.com. На овој веб сајт во секое време може...

Нова авионска линија Скопје – Москва од 21 мај со “Nordwind Airlines”

По пауза од 25 години, повторно се воведува директна авионска линија Скопје - Москва. Руската авиокомпанија "Nordwind Airlines" од 21 мај ќе започне со директни летови на релација Москва (аеродром Шереметјево) - Скопје. Летовите ќе...

Дали знаете: Ви следува надомест и до 600 евра за откажан авионски лет

Често се случува да има доцнење на авионски лет, негово презакажување или откажување, па затоа е важно да знаете дали и каков надомест ви следува од авиокомпанијата ако се најдете во ваква ситуација. Патничките права...

“Windrose” од оваа недела започнува да лета од Скопје

Украинската авиокомпанија "Windrose" оваа недела започнува да лета од Скопје. На 6-ти Декември (недела) 2020 стартува авио линија меѓу Скопје и Киев, објави EX-YU Aviation. На веб страната на авиокомпанијата може да се купат авионски...

Авионски линии кои моментално сообраќаат од Скопскиот и Охридскиот аеродром

Откако двата македонски аеродроми повторно се отворија во јули оваа година, кои беа затворени од март како последица на ширење на Covid-19 низ целиот свет, повеќето од авионските линии постепено се обновуваат, со исклучок...

Најдолгиот подводен тунел ќе ги поврзе Данска и Германија

Набрзо ќе започне изградба на најдолгиот подводен тунел кој ќе ги поврзе Данска и Германија. Предвидено е тунелот да биде готов во 2029 година, а за неговата изградба ќе бидат потрошени над 7 милијарди...

Телефонска говорница за повици до рајот

На рид со поглед кон океанот во градот Отучи во североисточна Јапонија, се наоѓа телефонска говорница позната како „Телефон на ветрот“. Во белата телефонска говорница има црн телефон кој не е поврзан со ништо,...

Wizz Air укинува 7 авионски линии од Скопје до пролет 2021

Авиокомпанијата Wizz Air ќе ги редуцира летовите од својата база во Скопје за време на зимскиот период кој следи, информира специјализираниот портал Exyuaviation.com. До пролет, т.е до крајот на Март 2021 година Wizz Air од...

Оваa компанијата го продава вашиот изгубен авионски багаж

Се случува често при патување со авион, куферот да не стигне заедно со вас на вашата дестинација. Пријавувате во авиокомпанијата и таа го бара, но по долго и опширно барање, ве известуваат дека вашиот...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
34.8 ° C
34.8 °
34.8 °
31 %
5.1kmh
40 %
Sat
35 °
Sun
34 °
Mon
35 °
Tue
36 °
Wed
34 °