Wizz Air ја продолжи суспензијата на летови од и до Македонија до 13 јули

Како резултат на продолжените рестрикции за патувања за сите странски летови од и до Македонија, нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air денеска ја продложи суспензијата на своите летови од и до нашата држава до 13 јули. Патниците...

Интерактивна Коронавирус мапа на светот со регулативи за патувања

IATA (International Air Transport Association) објави интерактивна мапа на светот за патувања со вметнати регулативи за Covid-19. На мапата се дадени сите држави во светот и со кликнување на која било држава - се...

Wizz Air со нова дестинација од Скопје од Јули

Нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air денеска објави дека воведува неколку нови дестинации од Јули, меѓу кои е и една од Скопје. Започнувајќи од 20-ти Јули Wizz Air ќе лета од Салцбург, Австрија до: Скопје, Киев, Ларнака,...

“Air Serbia” започнува со летови од Скопје

Српската авиокомпанија "Air Serbia" ќе започне со летови од Скопје до Белград од 5 Јуни. Летовите ќе започнат со реализација на овој датум доколку Владата на Македонија ги отвори границите и аеродромите до овој...

WIZZ Air со нови дестинации

Авиокомпанијата WIZZ Air се подготвува за летната сезона, па иако авионите моментално се приземјени заради пандемијата од Covid-19, најави почеток на нови рути на летање од Виена и Лондон. Во Јули ќе започнат со летање...

Од Париз до Амстердам за 90 минути со супер брз воз

Патувањата низ Европа наскоро ќе може да станат многу побрзи, благодарение на Холандската компанија "Hardt hyperloop", која објави дека набрзо ќе може да изгради нискоенергетски, супер брз воз кој релацијата Париз - Амстердам ќе...

96 % од светските дестинации се затворени за туризам

Светската туристичка организација (UNWTO) сподели извештај во кои се проценува дека 96% од дестинациите во светот се под одредена забрана за патување, со што туристичкиот сектор е доведен во опасност и криза. Генералниот секретар...

Несекојдневни граници помеѓу држави

Иако првата асоцијација за граница помеѓу две држави ни е јасно обележана граница со бодликава жица, метална ограда, високи ѕидови и војници на стража, не се сите граници толку непријатна глетка за око. Одделуваме неколку...

За 5 часа рута : Брисел-Лисабон-Виена-Севиља-Копенхаген-Лондон-Даблин-Брисел

Дали е возможно да ја поминете рутата: Брисел - Лисабон - Париз - Виена - Севиља - Копенхаген - Лондон - Даблин - Брисел за вкупно 5 часа? Возможно е! И тоа - со автомобил. Но,...

Како да се справите со џет лег?

Џет лег се јавува како последица од менување на временски зони при летање со авион, најчесто на интерконтинентални летови  и се опишува како десинхронизација на човековото тело, со чувство на силен умор, главоболка, нервоза,...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
few clouds
29.8 ° C
29.8 °
29.8 °
39 %
1.5kmh
20 %
Sat
30 °
Sun
34 °
Mon
35 °
Tue
36 °
Wed
34 °