Од јуни нова авиолинија Скопје – Измир

Уште едно поврзување на авио-релација С.Македонија - Турција започнува од јуни оваа година. Скопје ќе биде директно поврзано по воздушна линија со Измир од 19 јуни 2022, најавува тур-операторот Wtatil, а летот ќе се одвива...

WIZZ Air со нови дестинации

Авиокомпанијата WIZZ Air се подготвува за летната сезона, па иако авионите моментално се приземјени заради пандемијата од Covid-19, најави почеток на нови рути на летање од Виена и Лондон. Во Јули ќе започнат со летање...

Тргни денес за да стигнеш вчера – возможно е!

Тргни денес за да стигнеш вчера. Не е временска машина во прашање, но ова навистина е возможно. Ако летате со авион од Јапонија кон Хаваи - ако го напуштите Токио во 7 часот наутро, ќе...

Несекојдневни граници помеѓу држави

Иако првата асоцијација за граница помеѓу две држави ни е јасно обележана граница со бодликава жица, метална ограда, високи ѕидови и војници на стража, не се сите граници толку непријатна глетка за око. Одделуваме неколку...

Wizz Air ги прекина летовите од Скопје за Барселона, а воведува нова дестинација

Нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air ги прекина летовите од Скопје за Барселона и од Скопје за Ларнака, како и од Охрид кон Милано, известува специјализираниот веб сајт за авиосообраќај EX-YU Aviation. Нема наведено причина зошто...

Мапа – Која држава во Европа има најдобри, а која најлоши патишта?

Која држава во Европа има најдобри, а која најлоши патишта? - одговорот го има World Economy Forum, кој направи листа на квалитет на патна инфраструктура на сите држави. Најдобри патишта во Европа има Холандија (6.40),...

Од Кина до САД со брза железница од 13.000 километри ?!

Дали во блиска иднина ќе може да се патува од Кина до САД по многу брза железничка пруга, во должина од 13.000 километри? Иницијаторот за ова поврзување Кина има проект за оваа железница, кој првично...

“Windrose” од оваа недела започнува да лета од Скопје

Украинската авиокомпанија "Windrose" оваа недела започнува да лета од Скопје. На 6-ти Декември (недела) 2020 стартува авио линија меѓу Скопје и Киев, објави EX-YU Aviation. На веб страната на авиокомпанијата може да се купат авионски...

Wizz Air укинува 7 авионски линии од Скопје до пролет 2021

Авиокомпанијата Wizz Air ќе ги редуцира летовите од својата база во Скопје за време на зимскиот период кој следи, информира специјализираниот портал Exyuaviation.com. До пролет, т.е до крајот на Март 2021 година Wizz Air од...

Wizz Air воведува нова авиолинија од Скопје до Словенија

Нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air планира да воведе нова авиолинија од Македонија до Словенија, известува специјализираниот веб-сајт за авиосообраќај EX-YU Aviation. Не е наведен точен датум за започнување на летовите на релација Скопје - Марибор,...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
34.8 ° C
34.8 °
34.8 °
31 %
5.1kmh
40 %
Sat
35 °
Sun
34 °
Mon
35 °
Tue
36 °
Wed
34 °