Вака изгледала борба со снежни топки пред 125 години (ВИДЕО)

Овој викенд уживаме во снежна идила, со санкање, скијање, правење снешковци и ангелчиња, а ништо поразлично не било и во зимата пред 125 години. Погледнете видео со забавна борба со снежни топки снимена во 1896...

Грција се спрема за туристичка сезона со туристи од цел свет

Откако минатата туристичка сезона беше целосно пропадната, Грција оваа година се надева на успешна летна сезона со туристи од цел свет. Оптимистички изгледаат изјавите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис дадени во интервју за "Скај" телевизија,...

Мачка преживеала 14 дена затворена во пилотска кабина на авион

264 часа или 14 дена без храна и вода преживеала мачка случајно затворена во пилотска кабина. Авионот Boeing 737-900ER слетал на аеродромот Ben Gurion Аirport во Тел Авив од Дубаи на 24 јануари 2021 и...

Ова е прва авиокомпанија која ги вакцинираше сите свои вработени

Вакцинацијата против Covid-19 започнува да се применува скоро во сите држави во светот, па веќе ја имаме и првата авиокомпанија која соопшти дека ги вакцинирала сите свои вработени против овој смртоносен вирус. Etihad Airways со...

Гратче на Сицилија продава куќи за 1 евро и дава 15.000 евра за реновирање

По Cinquefrondi - град во јужна Калабрија во Италија, кој започна да продава куќи за 1 евро, иста понуда објавија и други 20 италијански градови. Еден од нив е малиот град Тroina на Сицилија,...

Во кои држави има најголем број на македонски иселеници ?

Голем број на македонски граѓани во потрага по подобар живот се иселуваат насекаде низ светот. Овој тренд е особено забележан во последниов период - по добивање на визната либерализација и со вадењето на бугарско...

Од денес брзи антиген тестови на Скопскиот меѓународен аеродром

Започнувајќи од денес 24 јануари, пред влезот на Меѓународниот Аеродром Скопје, се прават брзи антиген тестови за кои резултатите се готови за 15 - 20 минути. Ова е со цел да им се обезбеди...

Туристи на Бали казнети со 50 склекови за неносење на маска (ВИДЕО)

Полицијата на Бали воведе инвентивни казни за неносење на заштитна маска во јавност - казна од 15 до 50 склекови на лице место пред полицајците. Ако не носите заштитна маска - казната е до 50...

И оваа година – ваучери за одмор за вработените со ниски примања

На денешната прес-конференција која ја одржа Министерот за економија Крешник Бектеши, соопшти дека и оваа година Владата ќе обезбеди ваучери за годишен одмор во домашните туристички места за вработените со најниски примања во државава. Ваучерите...

Ковид пасоши ќе започнат да се користат од Март ?

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално - за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај - IATA информираше дека Ковид...

ПРОЧИТАЈТЕ И

Skopje
scattered clouds
23.8 ° C
24 °
23.8 °
73 %
0kmh
40 %
Sun
30 °
Mon
34 °
Tue
35 °
Wed
38 °
Thu
40 °