Photos from Unsplash.com

Грција несомнено има едни од најубавите плажи во светот, распоредени на најдолгото крајбрежје во Европа од вкупно 13.676 км, кои може да се пофалат со бел, ситен песок и кристално чиста, сина вода на Егејското и Јонското море.

Дел од најубавите плажи во Грција се наоѓаат на Крит, Закинтос, Крф, Санторини, Парга, Ситонија, Скијатос…а, неколку од наведените спаѓаат и во Топ 20 најубави плажи во светот.

Ова се 22 најдобри плажи во Грција според Тhe Travel bible:

1. Voidokilia во Месинија

Photo: Above horizont from Unsplash.com

2. Porto Katsiki на Лефкада

Photo: George Prentzas from Unsplash.com

3. Schinias во близина на Атина

Photo: Jonathan Muller from Unsplash.com

4. Еlafonisi на островот Крит

PhotoL Dimitris Kiriakakis from Unsplash.com

5. Balos на островот Крит

PhotoL Krzystof Kowalik from Unsplash.com

6. Potami на островот Самос

Photo: Bruno Van Der Kraan from Unsplash.com

7. Myrtos на островот Кефалонија

Photo: Branko Besevic from Unsplash.com

8. Agios Prokopio  на островот Наксос

PhotoL Carsten Loland from Unsplash.com

9. Navagio на островот Закинтос

Photo: Kevin Charit from Unsplash.com

10. Sarakiniko на островот Милос

Photo: Ronak Mokashi from Unsplash.com

11. Red beach на Санторини

Photo: Ronak Mokashi from Unsplash.com

12. Kolymbithres на островот Парос

Photo: Thomas Tsopanakis from Unsplash.com

13. Super Paradise на Миконос

Photo: Dimitris Kiriakakis from Unsplash.com

14. Koukounaries на Скијатос

Photo: Ondrej Bocek from Unsplash.com

15. Valtos во Парга

Photo: Sebastian Pandelache from Unsplash.com

16. Kyra Panagia на островот Карпатос

PhotoL Dimitris Kiriakakis from Unsplash.com

17. Simos на остров Елафонисос во близина на Пелопонез

Photo: Kostas Morfiris from Unsplash.com

18. Kavourotrypes во Ситонија, Халкидики

Photo: Dimitris Kiriakakis from Unsplash.com

19. Seychelles на островот Икарија

Photo: Vasiliki Theodoridou from Unsplash.com

20. Mylopotamos на островот Иос

Photo: Marin Florentin from Unsplash.com

21. Legrena во близина на Соунинон и Храмот на Посејдон

Photo: Luca Nicoletti from Unsplash.com

22. Voutoumi на островот Антипаксос

Photo: Petar Lazarevic from Unsplash.com

Наведените плажи се различни, така што може да се најде плажа за секој тип на посетители, без разлика дали барате атмосфера за забава или позатскриено и мирно место, изборот е ваш.

Прочитајте за двете плажи на Крит кои спаѓаат во Топ 25 најубави плажи во светот:

Крит – Парче рај со 2 од ТОП 25 најубави плажи во светот