Photos from Unsplash.com

Кои места би сакале да ги посетите оваа година? Можеби дел од нив се наоѓаат на листата на најпопуларни туристички дестинации за 2023 година, објавена од страна на познатиот сајт за патувања Тripadvisor или пак оваа листа ќе ви даде идеја каде да го испланирате вашето следно патување.

Според корисниците на Tripadvisor, ова се 15 најпопуларни туристички дестинации за 2023 година:

1. Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Од пустина до туристичка мека – Како Дубаи стана толку богат?

2. Бали, Индонезија

Јади, моли се, уживај на Бали

3. Лондон, Обединето кралство

Photo: Benjamin Davies from Unsplash.com

4. Рим, Италија

Photo: Johnathan Kaufman from Unsplash.com

5. Париз, Франција

Париз – Предлог активности за комплетно доживување

6. Канкун, Мексико

Photo: Gerson Repreza from Unsplash.com

7. Крит, Грција

Крит – Парче рај со 2 од ТОП 25 најубави плажи во светот

8. Маракеш, Мароко

Photo: Zakariae Daoui from Unsplash.com

9. Доминиканска Република

Photo: Michelangelo Azzariti from Unsplash.com

10. Истанбул, Турција

Photo: Ibrahim Uzun from Unsplash.com

11. Плаја дел Кармен, Мексико

Photo: Jamie Meyer from Unsplash.com

12. Барселона, Шпанија

Барселона – секогаш е добра идеја

13. Њу Делхи, Индија

Photo: Laurentiu Morariu from Unsplash.com

14. Хургада, Египет

Photo: Adrian Dascal from Unsplash.com

15. Мадрид, Шпанија

Photo: Florian Wehde from Unsplash.com

Листата е составена од поблиски и подалечни дестинации, дел од нив се достапни со директни авионски линии од кај нас, па изберете која ќе ја посетите.