Интервју : Дали се исплати да се работи на брод? Добри и лоши страни...

Со една од најпозитивните личности кои некогаш сум ги запознала - нашата Сабина Кириловски разговаравме за нејзиното искуство од работа на брод, кое е прилично големо и шаренолико, започнувајќи како помошник келнер во ресторан,...

Топ 20 туристички атракции во Македонија

Езера, планини, водопади, клисури, цркви, манастири, џамии, музеи, археолошки наоѓалишта, карактеристична архитектура, недопрена природна убавина... нашата држава изобилува со туристички атракции - некои попопуларни, а некои неправедно запоставени. Macedonia Timeless направи видео со топ 20...

Американец порачал кафе во Босна и хамбургер во Македонија – изненаден што добил

Американците Одри и Хари патуваат ни светот и на својата страница на Фејсбук - "The Budget Savvy Travelers" споделуваат случки од патувањата, a досега посетиле 69 држави. Пред неколку дена објавија интересна фотографија од кафуле...

Недопрена Македонија – Еден викенд во Малеш – Пијанец

Патоколусветот.мк имаше чест да биде поканет на Промотивната тура Малеш Пијанец, организирана од ЛАГ ( Локална Акциска Група) "Малеш Пијанец". Иако на оваа тура бевме минатиот викенд, се' уште сме под импресии од убавините...

Почувствувајте се како дел од бајка во 2д бар во Скопје

И во Скопје се следат светските трендови во уредување на кафулиња и ресторани, па така од пред неколку месеци и кај нас постои 2д бар. Случајно налетавме и пријатно се изненадивме - по Сеул во...

Езерото Сандански – место за пикник, релаксација и уживање

Во многу предели низ нашата земја, природата не ја штедела својата дарежливост, уникатност и разноликост на природни пејсажи, кои ја формираат сликата за убавините на Македонија. Многупати се восхитуваме на убави фотографии на кои...

Која држава Македонците најмногу ја сакаат, а која најмногу ја мразат?

Ќе ве изненадат одговорите на оваа улична анкета со случајни минувачи во Скопје и Охрид. Густав Ростед е 28-годишен светски патник од Данска кој во изминатите 8 години посетил 152 држави во светот и кој...

Интервју со туристички водич: Кои се најчести туристи во Македонија, што најмногу, а што...

Со лиценцираниот туристички водич Горан Пинза муабетот ни тргна од прва, иако претходно не се познававме и веднаш преминавме од "вие" на "ти". Тој ужива во својата работа и гордо ги претставува убавините на...

Охрид – Како Англичанец ја претстави новата туристичка дестинација за британските туристи

За само 3 часа директен авионски лет од Лондон, Британците имаат можност да уживаат во убавините на нашиот туристички бисер Охрид. Овие денови во фокусот на најгледаната британска утринска емисија "This morning", која се емитува...

Во Вруток на вкусна риба, семејни викенди, пријателски дружења и историски истражувања

Во југозападниот дел, на работ на Полошката котлина, се наоѓа едно од најубавите села во нашата земја, каде заштитен знак е чистиот воздух, бистрата вода, речната пастрмка и гостопримството на луѓето. Доколку овие податоци...

ПРОЧИТАЈТЕ И