Нова хрватска песна за Македонија – хит во регионот

По повеќе години откако Дадо Топиќ ја испеа легендарната "Македонија", уште еден Хрват испеа песна за нашата држава. Овој пат станува збор за хрватскиот музичар Мики Солус, кој пред неколку дена објави песна за...

Предлог места за викенд-прошетки во околината на Скопје

Ни претстои убав, сончев викенд идеален за прошетки на отворено. Ако сакате да ги избегнете стандардните места во Скопје за време на викенд, тогаш ви предлагаме четири места во околината на Скопје, каде може...

Почувствувајте се како дел од бајка во 2д бар во Скопје

И во Скопје се следат светските трендови во уредување на кафулиња и ресторани, па така од пред неколку месеци и кај нас постои 2д бар. Случајно налетавме и пријатно се изненадивме - по Сеул во...

Посетете го адреналинскиот мост кај село Кожле

Во непосредна близина на Скопје, скриен меѓу бујна вегетација, издигнат над реката Пчиња се наоѓа овој адреналински, пешачки мост. Мостот го спојува селото Кожле со автопатот "Пријателство", а се наоѓа помеѓу Скопје и Велес...

На уникатно кафе во старата турска чаршија во Скопје

Убаво, сончево време е идеално за прошетка низ старата, турска чаршија во Скопје. Прошетајте по тесните улички преполни со продавнички и занаетчиски работилници, но и со многу кафулиња и ресторани со превкусна храна. Старата...

Предлог места за викенд-прошетки низ Македонија

Пролетта веќе е во полн ек и се' почести се сончеви денови и убави викенди, кои треба максимално да се искористат. Ако сакате да излезете надвор од вашиот град и да прошетате низ државава,...

Уживајте во есента на интересни локации низ Скопје

Сега е одличен период да уживаме во есенската атмосфера, во есенскиот пејзаж со многу златно - жолти нијанси и интересни вкусови. И не мора подалеку од Скопје да отпатуваме за да го искористиме есенското...

Скопскиот аквадукт- нем сведок на вековните случувања

Најчести места на кои се упатуваат посетителите кога ќе дојдат во Скопје се: Старата чаршија, Кале, Крстот на Водно, Кањонот Матка и Музејот на град Скопје. Ретко кој го посетил и ретко кој ќе го...

Вратница и Вратничко езеро – скриена македонска убавина

На 22 км оддалечено од градот Тетово, во правец кон граничниот премин Јажинце, се наоѓа живописното селото Вратница. Лоцирано во подножјето на националниот парк Шар Планина, на надморска височина од 670-760 метри, селото има...

Недопрена Македонија – Еден викенд во Малеш – Пијанец

Патоколусветот.мк имаше чест да биде поканет на Промотивната тура Малеш Пијанец, организирана од ЛАГ ( Локална Акциска Група) "Малеш Пијанец". Иако на оваа тура бевме минатиот викенд, се' уште сме под импресии од убавините...

ПРОЧИТАЈТЕ И