Photos from Unsplash.com

Златни песоци, нерамни брегови, бистра сина вода – се овогодинешните победнички плажи на кои може мрзливо да уживате по цели денови или да се препуштите на подводни авантури.

Најпознатиот портал за патувања “Tripadvisor” објави листа со најдобри плажи во светот за 2024. Листата е составена врз основа на сублимирани мислења, најголем број на прегледи и оценки кои ги оствариле посетителите на овој портал во период од 12 месеци. Првите три места на оваа листа ги завземаат плажи во Европа.

Листата на 25 најдобри плажи во светот за 2024 година изгледа вака:

1. Praia da Falésia во Португалија – Опишана како: “Позната по своите драматични карпи, златни песоци и пенливи сини води. Сончајте се на огромниот брег, пливаjте или сурфајте по брановите или прошетајте по живописната патека на врвот на карпите и уживајте во неверојатните глетки. Плажата е наградена со ‘Сино знаме’ за нејзината чистота, содржи и тоалети и снек бар и лесно е да се стигне до неа со јавен превоз.”

Photos: Ethan Bucher from Unsplash

2. Spiaggia dei Conigli во Италија

Photo: Enrica Tancioni from Unsplash.com

3. La Concha во Шпанија

Photo: David Vives from Unsplash.com

4. Ka’anapali Beach на Хаваи

Photo: Sean Oulashin from Unsplash.com

5. Grace Bay на Туркс и Кајкос

Photo: Jennifer Ranicki from Unsplash.com

6. Anse Lazio на Сејшели

Photo: Alin Meceanu from Unsplash.com

7. Manly Beach во Австралија

Photo: Cat Mastro from Unsplash.com

8. Eagle Beach на Аруба

Photo: Gregory Wangsadikrama from Unsplash.com

9. Siesta Beach на Флорида, САД

Photo: Connor Anderson from Unsplash.com

10. Varadero на Куба

Photo: Pedro Yuniesky from Unsplash.com

11. Playa Pilar на Архипелагот Јардинес дел Реи, Куба

12. Balandra Beach во Мексико

13. Reynisfjara Beach на Исланд

14. Poipu Beach Park на Хаваи

15. Seven Mile Beach на Кајмански острови

16. Playa de Las Canteras во Шпанија

17. Ipanema Beach во Бразил

18. Playa Manuel Antonio во Костарика

19. Falassarna Beach на Крит, Грција

20. Nungwi Beach на Занзибар

21. Kelingking Beach во Индонезија

22. Nissi Beach на Кипар

23. Myrtos Beach на Кефалонија, Грција

24. Playa Norte во Мексико

25. Muro Alto Beach во Бразил

Целиот текст може да го прочитате ТУКА.