Photos from Unsplash.com

“Медиумите ќе ви кажат дека Катар е скап – Навистина е!”, вака Rob Dawley го опишува својот престој во Катар, во видео кое го објавил на Tik Tok, каде сподели колку го чинел еден ден за време на Светското фудбалско првенство, кое е во тек:

@dawleycb5

The media will tell you Qatar is expensive🇶🇦 It is…. #fyp #doha #qatar #worldcup2022 #travelvlog #moneychallenge #ripoff

♬ original sound – Rob Dawley

За појадок: 2 кроасани, шише вода и милкшејк од јагоди = £3 (215 денари).

На стадионот Al Bayt, каде го следел натпреварот помеѓу Хрватска и Мароко, за чизбургер и вода платил £13,90 (994 денари), а за мало шише Кока Кола дал £3 (215 денари).

Се возел со Uber (вид на такси превоз) и за поминати 15 км платил £10,90 (800 денари)

За вечера: клуб сендвич – £8 (572 денари), 2 пива – £22 (1573 денари), сладолед во корнет – £6 (429 денари) и говедски фалафел – £3 (215 денари)

Се’ вкупно: £69.80 (4990 денари)

Во наведените трошоци од скоро 5.000 денари, не спаѓа престојот во хотел и картата за натпреварот Хрватска – Мароко.

А, како изгледа внатрешноста на еден од стадионите во Катар каде се играат натпреварите од ова Светско фудбалско првенство? – Како хотел со 5 ѕвезди.