Photos from Unsplash.com

Новата 2024 година само што започна и веќе е време да испланирате каде ќе патувате. Ако сакате да посетите интересни дестинации со врвни знаменитости, да пробате вкусна храна, да уживате на плажа која го одзема здивот или пак да имате несекојдневни активности, тогаш листата која ја состави Go World Travel Magazine ќе ви даде идеја каде да се упатите оваа година.

Листата содржи интересни места во Европа, Азија, Африка, САД, некои се блиску до нас или се стандардна понуда за летен одмор на нашите агенции, а до дел од предложените градови има директни летови од нашите аеродроми.

Photos from Unsplash.com

Оваа година на листата на Топ дестинации за патувања се:

1. Фиренца, Италија

2. Њујорк, САД

3. Париз, Франција

4. Бризбејн, Австралија

5. Островот Милос, Грција

6. Гиза, Египет

7. Кјото, Јапонија

8. Островот Ко Сумаи, Тајланд

9. Монтре, Швајцарија

10. Компорта, Португалија

11. Кауаи, Хаваи

12. Рејкјавик, Исланд

13. Остров Принц Едвард, Канада

14. Гоа, Индија

15. Оахака, Мексико

16. Покхара, Непал

17. Холандсфјорден фјорд, Норвешка

18. Халонг Беј, Виетнам

19. Маракеш, Мороко

20. Севилја, Шпанија

21. Куско, Перу

22. Рио де Жанеиро, Бразил

23. Шангај, Кина

24. Задар, Хрватска

Без разлика дали сакате да испробувате нови вкусови на храна, авантури во национален парк, безвременска архитектура, историски локалитети, убави плажи или да се потопите во длабоко културно искуство, на листава постои дестинација каде што ќе создадете спомени кои долго ќе се паметат.