Од помалку популарни до нови места за одмор од секојдневието, овие 20 места се најтренди дестинации за 2022 година по избор на корисниците на Tripadvisor.

За најтренди дестинација за оваа година според Tripadvisor е избрана Мајорка, опишана како “Дестинација од соништата, остров во Средоземното море, на југоисточниот брег на Шпанија, кој има по нешто за сечиј вкус: плажи и заливи, спектакуларен планински венец, романтични рибарски селца и рустично село преполно со бадеми и маслинови градини.”

Photo: Eugene Zhyvchik from Unsplash

На второ место се наоѓа Каиро, Египет.

Photo: Spencer Davis from Unsplash

На трето место е островот Родос, Грција.

Photo: La Khai Way from Unsplash

На четврто место е Тулум, Мексико.

Photo: Spencer Watson from Unsplash

На петто место е Дубровник, Хрватска.

Photo: Laszlo Toth from Unsplash

Понатаму листата изгледа вака:

6. Ибица, Шпанија.

7. Натал, Бразил.

8. Аруша, Танзанија.

9. Гореме, Кападокија Турција.

10. Санторини, Грција.

11. Парати, Бразил

12. Аруба.

13. Сплит, Хрватска.

14. Плаја дел Кармен, Мексико.

15. Хаваи, САД.

16. Луксор, Египет.

17. Доминиканска Република.

18. Чарлстон, Јужна Каролина, САД.

19. Сент Мартин, Холандија.

20. Северни Атоли, Малдиви.

Photo: Austin Disrel from Unsplash

Дел од овие 20 најтренди дестинации се во наша непосредна близина, па ако се уште ги немате посетено – можеби е време да размислите за нивна посета оваа година.