Најлуксузниот поларен крузер Scenic Eclipse на австралиската компанија Scenic Group изграден е во бродоградилиштето Уљаник во Пула и моментално е закотвен во пристаништето во Риека, каде ќе остане се додека траат мерките за справување со пандемијата од Covid-19.

Овој крузер може да се пофали со луксузно уредување на секој метар квадратен во него. Долг е 168 метри, широк 21,5 метри, а може да прими до 228 патници за пловидба по сите мориња – и во тропски и поларни предели.

Крузерот има: два хеликоптери од кои секој може да прими по 6 лица, глисер и подморница која може да прими 6 лица и да нурне во морска длабочина до 300 метри.

Содржи: 8 палуби, 114 кабини кои всушност се луксузни апартмани со дневна соба и балкон, а на располагање имате и батлер. Може да се релаксирате во Спа центар кој нуди базени во скандинавски стил, теретана, студио за пилатес и фризерски салон.

Во 10 ресторани се служи првокласна храна, може да изберете од азиска до француска кујна, а во некој од осумте бара може да уживате во 100 различни видови на виски.

Овој луксузен третман е со почетна цена на карта од 6.400 долари по човек.

View this post on Instagram

In support of its Australian heritage, Scenic Luxury Cruises and Tours has secured a series of original artworks from local Byron Bay artist, @Mitch.Gobel, to feature on board Scenic Eclipse. Best known for his work in abstract resin, Gobel started experimenting with resin, amongst other materials and his practice has evolved since into a wide variety of mixed media. Three original artworks were commissioned and a selection of 124 prints were selected for display in all of the ships suites. Scenic Eclipse currently owns the largest collection of Mitch’s work. . . . #scenic #sceniceclipse #sceniccruises #discoveryyachts #6starluxury #voyage #explore #adventure #onceinalifetime #travel #ocean #cruise #cruiseship #luxurycruise #wanderlust #experiencetheextraordinary #newera #sceniceclipsearts #mitchgobel #artoncruise

A post shared by Scenic (@scenic_au) on